Rozdíl tkví v dezénu a materiálu
V závislosti na ročním období se sezónní pneumatiky vyznačují také dalšími rysy. Co přesně dělají? V čem spočívá rozdíl?
Tajemství spočívá ve vhodné kombinaci materiálu a dezénu. Bližší zkoumání pneumatik odhalí následující: Tvar dezénu se liší. Zimní pneumatiky mají dezén běhounu obzvláště hluboký a tlustý. Díky hlubokým drážkám v dezénu pneumatika na sněhu drží a výsledkem je lepší přilnavost. K tomuto efektu přispívají i četné drobné výřezy, známé též jako lamely. Letní pneumatiky takovou úpravu nevyžadují. Mají naopak menší hloubku dezénu, což znamená, že styčná plocha s vozovkou je větší. Tím se zlepší jízdní komfort na suchých vozovkách i brzdění.
Další zvláštností sezónních pneumatik je specifické složení pryžové směsi. Zimní pneumatiky obsahují obzvláště vysoký podíl přírodního kaučuku. Pneumatika je měkčí a výsledkem je stabilní trakce. Letní pneumatiky obsahují méně přírodního kaučuku, a proto nejsou tak měkké. To znamená, že poskytují lepší přilnavost při vyšších teplotách. Jakmile se však počasí ochladí, letní pneumatiky tvrdnou a přestávají být stabilní. Klesne-li teplota pod sedm stupňů Celsia, je lepší používat zimní pneumatiky.