Jaký je rozdíl mezi zimní, celoroční a letní pneumatikou?

Při hledání nové sady pneumatik se musíte rozhodnout dříve, než zjistíte, kterou pneumatiku potřebujete. K hlavním otázkám patří: Jaký typ pneumatiky chcete? Bude to favorit všech nákupů, celoroční pneumatika? Nebo před nimi upřednostníte výhody zimních a letních pneumatik? Abychom vám pomohli odpovědět na tyto otázky, shromáždili jsme nejdůležitější fakta o každém typu pneumatiky a jejich klíčových rozdílech. Tak se budete moci informovaně rozhodnout.

780x585_Differents-between-summer-winter_01

Co jsou celoroční pneumatiky?

Celoroční pneumatiky jsou přesně to, co jejich název napovídá: Fungují v každém ročním období po celý rok – až na některé výjimky. V následující části se podíváme na vlastnosti celoroční pneumatiky a její výhody.

Vzhled celoroční pneumatiky

Celoroční pneumatika má běhoun s několika „pevnými bloky“. Ty jsou klasicky uspořádány do tvaru dvojitých šipek. Hloubka dezénu není tak malá jako u letních pneumatik, ani hluboká jako u zimních pneumatik.

Směs pneumatiky je o něco tvrdší, zejména pokud porovnáváte celoroční a zimní pneumatiky. Proto se tyto pneumatiky neopotřebovávají tak rychle. Celoroční pneumatiky mají delší životnost běhounu díky použité tvrdší směsi. Jejich směs však není tak tvrdá jako směs letních pneumatik. Životnost běhounu je proto v porovnání s letními pneumatikami kratší.

Celoroční pneumatiky mohou být označeny jednou nebo dvěma značkami indikujícími jejich výkonnost v zimě: Jednou z těchto značek je symbol M+S (Mud + Snow, tedy Bláto + Sníh), což znamená, že fungují dobře na obou těchto površích. Tento symbol však není certifikován. Certifikovaný je druhý symbol Alp (3PMSF – „Peak Mountain Snow Flake“, tedy 3 horské vrcholy a sněhová vločka). Z tohoto důvodu je od října 2024 povoleno používat v zimních měsících pouze zimní a celoroční pneumatiky s tímto symbolem.

Barum - značka skupiny Continental.
Chytrá volba.